fbpx

Naturalne sposoby na koncentrację

Trudności z zapamiętywaniem, problemy z koncentracją uwagi i wydajna pracą dopadają czasami każdego, właściwie niezależnie od wieku. Jak sobie z nimi poradzić? Całkiem przydatne w tej kwestii są zioła i…

Niektórzy twierdzą, że pomaga również ulubiona muzyka, koncentrowanie się tylko na jednym zadaniu, a nawet żucie gumy, uporządkowanie biurka i efektywny sen. Niewątpliwie warto wypróbować te metody i sprawdzić, która działa. Można również wspomóc się ziołami o działaniu adaptogennym.

Adaptogeny to naturalne substancje, które pomagają organizmowi dostosować się do niesprzyjającego środowiska zewnętrznego. Pomagają radzić sobie ze stresem, przywracają stan równowagi, wspierają pamięć i odporność. Na jakie adaptogeny warto zwrócić uwagę, gdy chcemy wspomóc swoją koncentrację?

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)

Miłorząb to drzewo, które rośnie w Chinach i Japonii. Substancje odpowiedzialne za właściwości miłorzębu znajdziemy w jego liściach. Zawierają one flawonoidy, w tym kwercetynę, kemferol, apigeninę, luteolinę itd. Poza flawonoidami w miłorzębie występują terpeny (m.in. ginkgolidy i bilobalid), kwasy fenolowe (w tym ginkgolowe), proantocyjanidyny, fitosterole, karotenoidy i polisacharydy.
To właśnie flawonoidy i terpeny poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, w tym mózgowe. Dzięki temu zwiększa się zdolność do zapamiętywania.

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica)

Podobno świeże liście wąkroty są sprzedawane w Tajlandii jako środek pobudzający. A napój z soku z wąkroty, cukru i wody dodaje energii i poprawia koncentrację. I coś w tym jest, wąkrota pomaga odzyskać chęć do działania w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, w problemach z pamięcią. Występują w niej m.in. triterpeny, flawonoidy, aminokwasy, fitosterole, magnez i witaminy A,E,C. Jak działa wąkrota? Pobudza rozwój neuronów, poprawia komunikacje pomiędzy nimi, co przyczynia się do poprawy pamięci i funkcji poznawczych, zmniejsza również poziom stresu i poprawia nastrój.

Bacopa monnieri (Bacopa monnieri)

Za adaptogenne właściwości bacopy odpowiadają głównie bakozydy, oprócz nich bacopa zawiera herpestynę, braminę, fenole, fitosterole. Jak działa bakopa? To przede wszystkim znakomity antyoksydant, który poprawia funkcjonowanie mózgu, łagodzi niepokój. Stosuje się ją wspomagająco w leczeniu dzieci z ADHD, również u osób cierpiących na chorobę Alzheimera i Parkinsona.

Żeń-szeń (Panax ginseng)

Żeń-szeń uważany jest od wieków w naturalnej medycynie za cudowne panaceum praktycznie na każde schorzenie. I jak to zwykle bywa, wiele właściwości żeń-szenia znalazło swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Za lecznicze możliwości żeń-szenia odpowiadają ginsenozydy. Dzięki nim pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, zregenerować się mięśniom po intensywnym wysiłku fizycznym; poprawia nastrój oraz zmniejsza uczucie zmęczenia psychicznego. Dlatego poleca się go w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego. Nie zaleca się go jednak dzieciom, kobietom w ciąży oraz m.in. osobom biorącym leki przeciwzakrzepowe.

Jeżeli decydujemy się na suplementację, to niech to będą suplementy dobrej jakości, z wysoką zawartością substancji aktywnych. No i zawsze można się wspomóc poradami specjalistów od efektywnej pracy. Co mówią? Radzą, by skupiać się na jednej czynności oraz by pracować w tzw. blokach. Czyli pracujemy wytrwale np. 25 minut i robimy 5 minut przerwy, a następnie cykl kilka razy powtarzamy, na końcu robimy dłuższą przerwę, np. 30 minut. Oczywiście mimo licznych rad, każdy musi znaleźć najlepszą dla siebie metodę na poprawę koncentracji.

Bibliografia:

  • Kashmira J. Gohil, Jagruti A. Patel, and Anuradha K. Gajjar, Pharmacological Review on Centella asiatica: A Potential Herbal Cure-all, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116297/ (dostęp: 05.10.2020).
  • Karłowicz-Bodalska K., Han S., Han T., Miranowicz M., Bodalska A., Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_225-235.pdf (dostęp: 05.10.2020).
  • Łojewski M., i wsp. Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_084-089.pdf (dostęp: 05.10.2020).
  • Obidoska G., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, https://docplayer.pl/32440876-Rosliny-o-dzialaniu-adaptogennym.html (dostęp: 02.10.2020).
  • https://szybkanauka.pro/triki-na-koncentracje/
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2401,ginkgo-biloba-l-miorzb-dwuklapowy-chemizm-i-dziaanie-biologiczne.html