fbpx

Ćwiczenia, które dodają energii

Kiedy najlepiej jest ćwiczyć, żeby dodać sobie energii? Rano, zdecydowanie to jest najlepsza pora, by energia z ćwiczeń przeniosła się na cały dzień. Wstajemy rano i biegniemy 100 km? Niekoniecznie. No chyba, że ktoś ma taką potrzebę…

Dlaczego dobrze jest ćwiczyć rano?

Poranne ćwiczenia poprawiają humor i metabolizm oraz dodają energii mięśniom. Dla osób na diecie na pewno nie bez znaczenia jest też fakt, że ćwiczenia te pomagają spalić tkankę tłuszczową. Jakie poranne ćwiczenia dodają najlepiej energii? Zasada jest prosta, liczy się po prostu aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia wykonywane regularnie, a ich długość i miejsce zależą od … czasu jaki wygospodarujemy na naszą aktywność. Dobrze, gdy mamy go więcej, możemy wtedy postawić na aktywność fizyczną na świeży powietrzu. Takie ćwiczenia nie tylko dodadzą nam energii, ale również podniosą odporność organizmu. Co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.

Jak ćwiczyć?

Jeżeli mamy więcej czasu, to dobrym wyjściem jest wyjście z domu, by pospacerować lub pobiegać czy jeździć na rowerze. Oczywiście trzeba też aktywność dostosować do warunków pogodowych i ewentualnie wyposażyć swój dom w bieżnię lub rower stacjonarny. Kolejnym sposobem są poranne ćwiczenia na siłowni. A opcja dla tych, co rano mają najwyżej 15 minut? Spokojnie, jeżeli ktoś od samego rana pracuje, może „rozgrzać” się do pracy kilkoma, krótkimi ćwiczeniami. Jakie to mogą być ćwiczenia? Marsz w miejscu, przysiady, pajacyki, brzuszki, wykroki, skłony naprzemienne, skręty tułowia. W miarę możliwości niech to będzie kilka serii. Ważne, żeby ćwiczenia wykonywać energicznie, ale oczywiście nie możemy zrobić sobie przy okazji krzywdy. Takie krótkie ćwiczenia sprawdzą się również podczas przerwy w pracy. Dodadzą energii, ale również pomogą kręgosłupowi.

A może joga?

Do praktykowania jogi nie potrzeba wiele, wystarczy mata i chęć. Jak podkreślają znawcy tematu, wystarczą dwie asany, aby joga dodała energii do działania. To znakomite wyjście dla tych co się spieszą. Na energiczną poranną pobudkę poleca się asanę Wojownik I, to ćwiczenie pobudza krążenie krwi, rozgrzewa ciało. Przepływ energii za to przyspiesza: Pozycja Psa z Głową w Górę. Jak wykonywać te ćwiczenia? Tutaj warto sięgnąć po specjalistyczne opisy lub po prostu na początku ćwiczyć z trenerem jogi, ważne żeby te ćwiczenia (i pozostałe w jodze) wykonywać z uwagą i dokładnie.

Umysłowi energii doda medytacja

Niektórym pomaga zdrowy sen i skuteczny odpoczynek, spacer, książka, czyli relaks, który dodaje energii do działania. Innym energii może też dodać medytacja. To taki „prysznic dla umysłu”, który pozwala pozbyć się nadmiaru myśli, oczyszcza umysł i pomaga stać się bardziej efektywnym. Jak medytować? Tutaj również jest sporo technik, dlatego najlepiej jest znaleźć tę właściwą dla siebie.

Bibliografia:

  • https://www.portalyogi.pl/blog/2-asany-2-minuty-przyplyw-energii/
  • https://kobieta.wp.pl/poranne-cwiczenia-ktore-dodadza-energii-na-caly-dzien-6326393483417729a
  • https://jakmedytowac.pl/jak-medytowac-co-to-jest-medytacja/