fbpx

Ćwiczenia, które poprawiają koncentrację

Koncentrację można wyćwiczyć jak mięśnie na siłowni, ale czy warto? Owszem, umiejętność skupienia uwagi przydaje się zawsze, nawet gdy szkolne lata dawno już odejdą w zapomnienie. Pomaga w lepszej, bardziej efektywnej pracy, po prostu ułatwia życie.

Koncentracja i ćwiczenia

Pierwsza i podstawowa wiadomość jest taka, że koncentracja to umiejętność i że można ją wyćwiczyć. Czyli nie ma osób, które rodzą się ze świetną umiejętnością skupienia uwagi, po prostu nad nią pracują. Koncentracja to przecież nic innego jak właśnie umiejętność skupienia uwagi na konkretnej czynności i nie poddawanie się „rozpraszaczom”.

Psychologowie polecają na poprawę i usprawnienie koncentracji konkretne ćwiczenia, które łatwo i w krótkim czasie można wykonać. Jakie to ćwiczenia? Czasami wykonujemy je zupełnie nie zdając sobie sprawy, że ćwiczymy koncentrację. Należą tutaj: rozwiązywanie rebusów, krzyżówek quizów, odwzorowanie rysunku (czyli najpierw przyglądamy się rysunkowi, a później przerysowujemy go z pamięci bez patrzenia); gra w gry logiczne, scrabble, szachy, łamigłówki logiczno-matematyczne, odnajdywanie wyjścia z labiryntu, rysowanie oburącz, odnajdowanie różnic między obrazkami, itp.

W ćwiczeniu koncentracji i pamięci świetnie sprawdza się również nauka języków obcych. Ponadto specjaliści podkreślają, że znacznie lepsze wyniki daje skupienie się na jednej czynności podczas pracy czy nauki. Czyli jeżeli mamy do wykonania konkretne zadanie, to je wykonujemy. Nie należy w tym czasie sprawdzać telefonu, czytać maili lub sprawdzać co słychać w social mediach. Okazuje się również, że na to, czy się rozpraszamy ma wpływ nasze miejsce pracy. Dlatego dobrze jest czasami uporządkować swoje biurko i komputer.

Oczywiście nikt nie może skupiać się na pracy przez 8 godzin na 100%, dlatego naszej efektywności dobrze robią przerwy na odpoczynek. Podobno bardzo dobrym sposobem na odpoczynek jest drzemka. Jeżeli oczywiście ktoś może sobie na nią pozwolić. Poza tym sprawdzi się np. zajęcie się zupełnie inną czynnością lub wyjście na spacer.

A ćwiczenia fizyczne?

Aktywność fizyczna pomaga, gdy po okresie wytężonej pracy potrzebna jest przerwa. Wychodząc na trening upieczemy dwie (lub nawet trzy) pieczenie przy jednym ogniu. Zapewnimy umysłowi odpoczynek, po którym może ponownie skoncentrować się na swoim zadaniu; poprawimy sobie nastrój, bo aktywność fizyczna uwalnia hormony szczęścia (serotonina, dopamina) i pomaga radzić sobie ze stresem; zadbamy o swoje zdrowie fizyczne. Czyli jednym słowem, ruch jest dobry na wszystko i kropka.

Jakie ćwiczenia polecają się na poprawę koncentracji i humoru? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: takie, które z ochotą i regularnie wykonamy. Generalnie zaleca się ruch na świeżym powietrzu, ale mogą to być również ćwiczenia siłowe, fitness, joga. Ćwiczenia fizyczne i poprawa koncentracji? Jak najbardziej, aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, w tym również w układzie nerwowym, zwiększa się ilość tlenu, który dociera do mózgu. Co przekłada się na jego sprawniejszą pracę, lepszą koncentrację i pamięć. Nic tylko wybrać swoją ulubioną aktywność fizyczną, dodać do tego ćwiczenie koncentracji i dobrze się przy tym czuć.

Bibliografia:

  • https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Jak-trening-wplywa-na-pamiec-i-koncentracje,5944,1
  • https://www.akademia-umyslu.pl/koncentracja/trening-koncentracji
  • https://bonavita.pl/cwiczenia-na-koncentracje-uwagi-dla-dzieci-i-doroslych
  • https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/abc-cwiczen/jak-cwiczenia-fizyczne-wplywaja-na-mozg-aa-2qCf-U6G9-vdwB.html
  • https://www.menavitin.pl/blog/popularne/trening-mozgu-i-zbilansowana-dieta-wspomoga-pamiec-i-koncentracje